PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Alpy » Alpy Itálie - Dolomity » Cortina d´Ampezzo
Itálie » Severní Itálie » Cortina d´Ampezzo

Cortina d´Ampezzo - turistické informace

Cortina d'Ampezzo je město s více než 6 tisíci obyvatel v provincii Belluno v regionu Veneto (Benátsko). Město je obklopeno Dolomity, centrum města se nachází v nadmořské výšce 1224 m a nejvyšší vrchol Toffana di Mezzo se tyčí až do výšky 3244 m. Cortina d'Ampezzo je populárním střediskem zimních sportů, v roce 1956 se zde konaly zimní olympijské hry a v roce 1963 mistrovství světa v krasobruslení. Původně se Cortina skládala z několika samostatných vesnic, ale v době zimních olympijských her se rychle rozrostla. Pouze vzdálenější vesnice zůstaly odloučené. Od 50. let 20. století se toho v Cortině později změnilo už jen málo.

Mezi historické památky města Cortina d'Ampezzo patří na hlavní ulici (pěší zóně) pompézní farní kostel ze 13. století, který je vyzdoben nástropními a chórovými freskami. Kostelní věž, která je 72 m vysoká nabízí krásný rozhled. Nedaleko od kostela v budově Casa de ra Regoles jsou tři muzea – Muzeum moderního umění, Národopisné muzeum a Paleontologické muzeum. U hřbitova stojí barokní kostel Madonna della Difesa z 15. století, který je uvnitř rokokový. V severní části Cortiny u Olympijského zimního stadiónu najdete pomník připomínající francouzského geologa Dieudonné Dolomieua (1750 - 1801), podle něhož jsou Dolomity nazvány.

Mezi letní aktivity, které se v okolí Cortiny d'Ampezzo dají provozovat, patří Nordic walking, cyklistika, turistika a golf. Z dalších sportů si turisté mohou vyzkoušet i rafting, hydrospeed, kanoistiku nebo navštívit nově zbudovaný Adrenalin Park, který se nachází v lese cca 15 minut pěší chůze od centra střediska. Tratě jsou různě dlouhé a vhodné pro všechny. Některé okolní vrcholy poskytující krásný výhled do okolí jsou dosažitelné pouze po via ferrata.

Cortina d'Ampezzo má jedinečnou atmosféru horského střediska s množstvím kavárniček a pizzerií. Na nástupní místa pod významné vrcholy je možné se dostat buď sami nebo místní hromadnou dopravou. V okolí Cortiny se točil film Růžový panter nebo Cliffhanger.

Domovská stránka - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Cortina d´Ampezzo - turistické informace. Web: www.offtrack.cz/cs